Také se vám stalo, že jste se octli v rukou někoho, kdo se na vás chystal se štětci s tunou produktů z dob minulých? To není sci-fi, ale pro mne mnohokrát zažitý moment na společenských akcích a přehlídkách, kterými jsem prošla.
Dbát na hygienu vašich kosmetických štětců a veškeré výbavy je stejně důležité jako pravidelně pečovat o pleť. Ptáte se proč? Kožní maz v kombinaci s pozůstatky kosmetických produktů mohou být doslova živnou půdou pro bakterie, které pak způsobuje zanícení pórů, tvorbě akné a plet tak nedostává možnost se regenerovat. A jak už víte z minulých článků, čím rychlejší regenerace, tím pomalejší stárnutí, proto bychom nad regenerací měli přemýšlet víc než doteď a umožnit pleti všemi možnými prostředky kompenzaci stále se zpomalující obnovy pleti (přidat např.1-2 týdně peeling apod.)
Můžeme se ale zlepšit i v základech. Stačí málo…
Štětce
Základním pravidlem, které slýchám od pradávna na školeních je:
- Syntetické štětce čistit jemným čistícím přípravkem
- Štětce z přírodního vlasu v té samé frekvenci jemným šamponem
Štětce nejlépe skladovat v pouzdře, v němž mohou být dostatečně odděleny a vyhnout se skladování v taštičkách, kde se mohou „vyválet“ v prachu a usazených nečistotách.
Čištění by mělo probíhat:
- Dezinfekcí nebo sprejem s čističem po každém použití
- Důkladnější koupelí minimálně 1x za měsíc (při profesionálním užití 1x týdně)
Na rychlé a praktické čištění můžete mít dezinfekci z lékárny nebo váš oblíbený čistič v minispreji. Zabere to pár vteřin a vaší pleti ušetří mnoho bojů s nečistotami. Já osobně takovou „rychloakci“ provádím po KAŽDÉM líčení klientky, ať jsem v jakémkoliv shonu.
V podstatě tím i začínám, že si vydezinfikuji ruce, aby klientka viděla, že v mém makeupu najde pouze čisto.
Mým šetrným oblíbencem je tzv. Liquid Organic Cleaner, který je ekologickým koncentrátem z citrusů a který je v naší domácnosti N1. Nesnáším chlorované a agresivní čističe a tenhle eko zázrak je jemnost sama, který zároveň i skvěle čistí.
A jak na to?
Do dlaní nebo do misky si kápnu trochu L.O.C. nebo jemného šamponu a štětcem pak přejíždím po dlani nebo po vnitřní straně misky, až se štětec pokryje čističem. Neponořuju jej ale do čističe celý, takhle už jsem si nechala rozpadout spoustu štětců, u nichž lepidlo nevydrželo. A to byly i ty hogo fogo štětce.
Pak smyju v proudu vlažné vody čistidlo/šampon i s nečistotami (vždy po směru štětin, nikdy na štětec netlačím proti směru jeho štětin!) a jemně stlačím štětec, abych z něj dostala přebytečnou vodu. Štětce pak nechám uschnout tak, aby přesahovaly okraj umyvadla/stolu a nedržela se v nich zbytečná vlhkost, která by mohla být živnou půdou pro bakterie.
Ostatní propriety

To samé platí i pro houbičky a pudrové labutěnky (hezké slovo,že?), které, pokud jsou kvalitní, můžete vyčistit ve stejných přípravcích viz výše.
Kosmetické kazetky se stíny i rtěnkami pak ve stejné frekvenci jako štětce po každém použití přestříkat jemným čističem či dezinfekcí.
Věřím, že takto děláte maximum, ať už vás vaše kosmetická výbava živí nebo „jen“ zkrášluje.
Tak příjemný grunt!
A.